Chess@Nossal
                              Chess is the gymnasium of the mind. - Blaise Pascal

Participants are ...

Every player in a pool should play every other player within the pool.
Two Toppers from each pool will enter the Finals.

Details...
S.No. 	Name			Form	House

1	Chantelle Pereira	9	Garuda
2	Joyee	Koay		10	Garuda
3	Anthony	Salib		12	Garuda
4	Riley	Baird		12	Garuda
5	Bhanu	Wijekoon	9	Griffin
6	Huynh (Jennifer)Nguyen	9	Griffin
7	Kevin	Huynh		9	Griffin
8	Jeremy	Mercado		9	Griffin
9	Zain	Alsadie		9	Griffin
10	Tom	Ellis		9	Griffin
11	Kyle	D’Penna		10	Griffin
12	Taylor 	Tay		11	Griffin
13	Nethmini Kotalawala	9	Pegasus 
14	Gabby	Cameron		10	Pegasus
15	Mokshitha Katneni	10	Pegasus
16	Simone	Fernandes	10	Pegasus
17	Edward	Palivela	10	Pegasus
18	Marie	Lee		11	Pegasus
19	Peter	Shen		12	Pegasus
20	Matthew	Bullen		12	Pegasus (Leader B)
21	Harris	Jian		12	Pegasus
22	Vincent	Yip		12	Pegasus
23	Ridley	Scott		12	Pegasus (Leader A)
24	Dennis	Nguyen		12	Pegasus 
25	Hayden	Radford		9	Phoenix
26	Abraham	Naim		9	Phoenix
27	Gabriel	Ho		11	Garuda
28	Mathew	Harker		12	Garuda
29	Nipun 	Kapadia		9	Griffin
30	Anirudh	Prakash		9	Griffin
31	Kenny	Tran		9	Griffin
32	Josie	Veksler-Lam	9	Griffin
33	Gabby	Veksler-Lam	9	Pegasus
34	Benson Lin		10	Pegasus
35	Philip Stephenson	11	Griffin
36	John Mendosa		10	Pegasus


In case you are wondering how the Leaders are chosen...
Well they are last years Nossal Chess Champions.

Results should be notified to the leaders (A or B) 
Leader should convey the results to Ms Kaur. 

Schedule of Preliminary Games

Results will be progressively updated.
Computer generated four pools. Click here for GAMES' SCHEDULE

PoolA

		
Player	 	Played 	Points

1. Philip	4	   2
2. Benson	3	   0
3. Chantelle 	3	   3
4. Simone	3	   3
5. John		3	   0
----------------------------
Winners of this round are:
Chantelle 	
Simone	

PoolB

	
Player	 	Played 	Points

1. Gabriel	3	   3
2. Mokshita	2	   0
3. Gabby C.	2	   0
4. Bhanu	3	   2
----------------------------
Winners of this round are:
Gabriel	
Bhanu

PoolC

		
Player	 	Played 	Points

1. Ridley	4	   3
2. Salib	4	   0
3. Harris	4	   3
4. Nipun	4	   1
5. Joyee	4	   3
----------------------------
Another Sub round needed:
6. Ridley	1	   1
7. Harris	2	   0
8. Joyee	1	   1
----------------------------
Winners of this round are:
Ridley	
Joyee	

PoolD

		
Player	 	Played 	Points

1. Riley	3	   1
2. Dennis	3	   0
3. Matthew B.	3	   3
4. Matthew H.	3	   2
----------------------------
Winners of this round are:
Matthew B.
Matthew H.

Rules

Winner gets one point.
Draw gets zero for both players.
Each player should play one game with every other player within the pool.
You touch a piece then you move that.
Game once started should be finished.If it extends into period 5 then the players will get a late pass form Librarians.

Winners

The top two players from
each pool will go to the
next round.

          

Venue

Library. During Lunch time.
Bring you lunch along.
If you are not there by 1:30pm then you lose.
Sync your time with the standard clocks on this page.
Players Availability
PoolA
P# Mo Tu Th Fr
1
2
3
4
5
PoolA
Played 3D1 3D2 4D5 3D5 1D2 1D5 4D1 4D2
PoolB
P# Mo Tu Th Fr
1
2
3
4
PoolB
Played
4D2 4D3 1D3 1D4 1D2
PoolC
P# Mo Tu Th Fr
1
2
3
4
5 X X
PoolC
Played
1D2 1D3 4D2 1D4 5D1 3D2 3D4 5D2 5D4 3D5 6D7 8D7
PoolD
P# Mo Tu Th Fr
1
2
3
4
PoolD
Played
3D1 3D2 3D4 4D2 4D1 1D2